Nyheter Arkiv / Svenska Gastronomipriset 2019 – här är alla placeringar!

Svenska Gastronomipriset 2019 – här är alla placeringar!

Foto: Hilda Arneback

Ikväll, den 27 januari, gick Svenska Gastronomipriset av stapeln på Operakällaren i Stockholm, inför 200 specialinbjudna gäster från restaurangbranschen. Under kvällens prisutdelning presenterades åtta priser där branschen själv fått rösta utan någon extern jury och även det ärofyllda priserna Årets Werner för offentlig, respektive privat sektor.

Det här är de fullständiga listorna i samtliga kategorier.

Kockarnas Kock 2019

1.Daniel Berlin, Daniel Berlin Krog, Skåne Tranås

2.Björn Frantzén, Restaurant Frantzén, Stockholm

3.Magnus Nilsson, Fäviken Magasinet, Järpen

4.Marcus Jernmark, Restaurant Frantzén, Stockholm

5.Jacob Holmström, Gastrologik, Stockholm

6.Daniel Höglander, Aloë, Stockholm

7.Magnus Ek, Oaxen, Stockholm

8.Fredrik Johnsson, Volt, Stockholm

9.Sofia B.Olsson, vRÅ, Göteborg

10.Mathias Dahlgren, Matbaren och Rutabaga, Stockholm

11.Stefan Ekengren, Hantverket, Stockholm

12.Sayan Isaksson, Isaan’, Stockholm

13.Florencia Abella, Ekstedt, Stockholm

14.Adam Dahlberg, Adam & Albin, Stockholm

15.Paul Svensson, Fotografiska, Stockholm

16.Tommy Myllymäki, Aira, Stockholm

17.Tom Sjöstedt, Lilla Ego, Stockholm

18.Frida Nilsson, MJ’s, Malmö

19.Thomas Drejing

20.Sebastian Gibrand

 

Kockarnas Krog 2019

1.Restaurant Frantzén, Stockholm

2.Daniel Berlin Krog, Skåne Tranås

3.Fäviken Magasinet, Järpen

4.Adam & Albin, Stockholm

5.Gastrologik, Stockholm

6.Oaxen, Stockholm

7.Aloë, Stokholm

8.Volt, Stockholm

9.Lilla Ego, Stockholm

10.Matbaren, Stockholm

11.Hantverket, Stockholm

12.Operakällaren, Stockholm

13.Sturehof, Stockholm

14.Ekstedt, Stockholm

15.Vollmers, Malmö

16.vRÅ, Göteborg

17.Agrikultur, Stockholm

18.Mutantur, Malmö

19.Babette, Stockholm

20.Punk Royale, Stockholm

 

Sommelierernas Sommelier 2019

1.Rubén Sanz Ramiro, PM & Vänner, Växjö

2.Emma Höök, Talldungens Gårdshotell, Brösarp

3.Emelie Zung-Hee Svensson, Agnes, Stockholm

4.Carl Frosterud, Restaurant Frantzén, Stockholm

5.Ellen Franzén, Gastrologik, Stockholm

6.Oskar Ahlvin, Bar La Lune, Göteborg

7.Béatrice Becher, Folii och Voisin, Stockholm

8.Sören Polonius, Adam & Albin, Stockholm

9.Avelino Montés, vRÅ, Göteborg

10.Emma Andersson Sjöstrand, Hörte Brygga och Julie

11.David Lilja Lundin, Café Nizza, Stockholm

12.Fredrik Lindfors, Ward Wines (tidigare Grand Hôtel Stockholm)

13.Hans Weijnefalk Larsson, Ferdinand Vinrum, Stockholm

14.Rebecka Lithander, Daniel Berlin Krog, Skåne Tranås

15.Max Garberg, Folli och Voisin, Stockholm

16.Johan Iller, Operakällaren, Stockholm

17.Benjamin Hill, Sjömagasinet, Göteborg

18.Niklas Ödman, Ett Hem, Stockholm

19.Maximilian Mellfors, Tyge & Sessil, Stockholm

20.Emma Ziemann, Thörnströms Kök, Göteborg

 

Sommelierernas Dryckesupplevelse 2019

1.PM & Vänner, Växjö

2.Talldungens Gårdshotell, Brösarp

3.Bar La Lune, Göteborg

4.Agnes, Stockholm

5.Djuret, Stockholm

6.Ett Hem, Stockholm

7.Restaurant Frantzén, Stockholm

8.Babette, Stockholm

9.Operakällaren, Stockholm

10.Savant Bar, Stockholm

11.Folii, Stockholm

12.Daniel Berlin Krog, Skåne Tranås

13.Adam & Albin, Stockholm

14.Tyge & Sessil, Stockholm

15.Café Nizza, Stockholm

16.Julie, Malmö

17.Trattoria La Strega, Göteborg

18.Lyran, Malmö

19.Grus Grus, Stockholm

20.L’Enoteca, Malmö

 

Konditorernas Konditor 2019

1.Fredrik Borgskog, Brøderi Borgskog, Göteborg

2.Kalle Bengtsson, Konditori Kampanilen, Göteborg

3.Damien Foschiatti, Fosch Artisan Pâtisserie, Stockholm

4.Annie Hesselstad, Artipelag Bådan Café och Konditori, Stockholm

5.Frida Leijon, Leijon Stenugnsbageri och Konditori, Uppsala

6.Frida Bäcke, NK Art Bakery, Stockholm

7.Hanna Assarsdotter, Konditori Kampanilen, Göteborg

8.Isabella Westergren, Hotel At Six, Stockholm

9.Magnus Johansson, Magnus Johansson Bageri och Konditori, Stockholm

10.My Feldt, Feldts Bröd och Konfekt, Halmstad

11.Mattias Ljungberg, MR Cake och Tössebageriet

12.Tea Malmegård, DoMa, Stockholm

13.Daniel Roos, Pastry Design by Daniel Roos, Stockholm

14.Roy Fares, MR Cake, Stockholm

15.Sara Aasum Hultberg, Operakällaren, Stockholm

16.Patrik Fredriksson, MR Cake, Göteborg

17.Josefine Baummann, At Six, Stockholm

18.Per Klein, Lundbergs Konditori, Stockholm

19.Ted Johansson, BAK, Stockholm

20.Gustaf Mabrouk, Stockholm

 

Konditorernas Konditori 2019

1.Fosch Artisan Pâtisserie, Stockholm

2.Konditori Kampanilen, Göteborg

3.Brøderi Borgskog, Göteborg

4.Lundbergs Konditori, Stockholm

5.Artisan Bread, Karlstad

6.Lindeberg Café och Konditori, Stockholm

7.MR Cake, Stockholm

8.Magnus Johansson Bageri och Konditori, Stockholm

9.Artipelag Bådan Café och Konditori, Stockholm

10.BAK, Stockholm

11.Leijon Stenugnsbageri och Konditori, Uppsala

12.Bageri Petrus, Stockholm

13.Tössebageriet, Stockholm

14.Gelato Scarfó, Stockholm

15.Vetekatten, Stockholm

16.Olof Viktors, Glemmingebro

17.K-märkt, Stockholm

18.Feldts Bröd och Konfekt, Halmstad

19.NK Art Bakery, Stockholm

20.Bagaren & Konditorn på Österlen, Simrishamn

 

Baristornas Barista 2019

1.Anthony Nguyen, Alkemisten, Göteborg

2.Albin Frid, Viktors Kaffe, Göteborg

3.Axel Carlson, Love Coffee Roasters, Lund

4.Costas Pliatsikas, Costas of Sweden, Umeå

5.Catarina Lüdke, Drop Coffee Roasters, Stockholm

6.Budha Sutedja, Budhas Kaffe & Rosteri, Lycksele

7.Clara Drake Philgren, Da Matteo, Göteborg

8.Pierre Tymms, The Grid, Stockholm

9.Dan Stenquist, Solde Kaffebar, Malmö

10.Lakis Psomas, Fikabaren, Stockholm

11.Fatima Wedberg, Lavazza, Stockholm

12.Steven Moloney, The Barista League, Stockholm

13.Alexander Ntatsos, Löfbergs, Stockholm

14.Daniel Remheden, Love Coffee Roasters, Lund

15.Vincent Caroni, Johan och Nyström, Stockholm

16.Andreas Johansson, Bönan & Mustaschen, Växjö

17.Anders Arrenius, Arrenius och Company, Uppsala

18.Fabian Ekbäck, Savant Bar, Stockholm

19.Erik Nordin, Kaffelabbet, Göteborg

20.Linnea Vannesjö, frilans

 

Baristornas Kaffeupplevelse 2019

1.Drop Coffee Roasters, Stockholm

2.Café Pascal, Stockholm

3.Love Coffee Roasters, Lund

4.Viktors Kaffe, Göteborg

5.Fikabaren, Stockholm

6.Alkemisten, Göteborg

7.Da Matteo Magasingatan, Göteborg

8.Solde Kaffebar, Malmö

9.Costas of Sweden, Umeå

10.Balck Coffee, Kalmar

11.Bönan och Mustaschen, Växjö

12.Gast, Stockholm

13.Budhas Kafé och Rosteri, Lycksele

14.Djäkne Kaffebar, Malmö

15.Johan & Nyström, Mariatorget, Stockholm

16.Bageri Petrus, Stockholm

17.Savant Bar, Stockholm

18.Café Oizo, Göteborg

19.Kaffeverket, Stockholm

20.Koppi, Helsingborg

 

Årets Werner 2019

Privat sektor: Ulrika Brydling

”Kock och krögare, som under många år använt sina erfarenheter och sin breda kompetens till att stötta den kommande generationen i restaurangbranschen. Inte minst genom tävlingar för unga kockelever där hon på ett mycket ambitiöst, uppmuntrande och klokt sätt puffat ungdomar i rätt riktning i sann Werner Vögeli-anda.”

Offentlig sektor: Anna-Karin Quetel, Livsmedelsverket

”Nutritionist och projektledare som sätter måltiden i centrum – inte minst när det gäller en av de mest utsatta grupperna, de gamla. Om måltidssituationen inte är trivsam, hamnar inte maten i magen. Hon är en röst som tar plats i den allmänna debatten och med hennes fokus på helheten har hon bidragit till att Livsmedelsverket är en myndighet som inspirerar snarare än beordrar.”