Nyheter Arkiv / Svenska Gastronomipriset 2018 – alla vinnare!

Svenska Gastronomipriset 2018 – alla vinnare!

Foto: Hilda Arneback

Ikväll, den 15 oktober, har vinnarna i Svenska Gastronomipriset korats under en gala på Operakällaren. Se alla vinnare och placeringar nedan.

Svenska Gastronomipriset 2018 

Björn Frantzén, Frantzén, Stockholm

”För att du med bångstyrig envishet, driv och mod skapat en upplevelse som sätter Sverige på den gastronomiska världskartan. Och för att du har förmågan att samla kraft, kompetens och kreativitet omkring dig i form av medarbetare av högsta klass – ett måste  för att lyckas med någonting som ingen annan i Sverige lyckats med tidigare – du är inte EN stjärna, du är TRE.”

EndFragment

Kockarnas Kock 2018

  1. Daniel Berlin, Daniel Berlin Krog, Skåne Tranås
  2. Magnus Nilsson, Fäviken Magasinet, Järpen
  3. Sayan Isaksson, Nū, Stockholm
  4. Björn Frantzén, Frantzén, Stockholm
  5. Magnus Ek, Oaxen Krog & Slip, Stockholm
  6. Marcus Jernmark, Frantzén, Stockholm
  7. Daniel Höglander, Aloë, Älvsjö
  8. Paul Svensson, Fotografiska, Stockholm
  9. Mathias Dahlgren, Matbaren och Rutabaga, Stockholm
  10. Stefan Ekengren, Restaurang Hantverket, Stockholm
  11. Adam Dahlberg, Adam/Albin, Stockholm
  12. Jacob Holmström, Gastrologik, Stockholm
  13. Saori Ichihara, Ichi, Stockholm
  14. Fredrik Johnsson, Restaurang Volt, Stockholm
  15. Tom Sjöstedt, Lilla Ego, Stockholm
  16. Tommy Myllymäki, Julita Wärdshus, Julita
  17. Frida Nilsson, MJ’S, Malmö
  18. Frida Ronge, TAK och UNN, Stockholm
  19. Mats Vollmer, Vollmers, Malmö
  20. Karin Fransson, Hotell Borgholm, Öland

 Kockarnas Krog 2018

  1. Frantzén, Stockholm
  2. Daniel Berlin Krog, Skåne Tranås
  3. Fäviken Magasinet, Järpen
  4. Aloë, Älvsjö
  5. Oaxen Krog, Srockholm
  6. Adam/Albin, Stockholm
  7. Restaurang Volt, Stockholm
  8. Gastrologik, Stockholm
  9. Lilla Ego, Stockholm
  10. Restaurang Hantverket, Stockholm
  11. Sturehof, Stockholm
  12. Vollmers, Malmö
  13. Mathias Dahlgren Matbaren, Stockholm
  14. Babette , Stockholm
  15. Ichi, Stockholm
  16. PM & Vänner, Växjö
  17. Sushi Sho, Stockholm
  18. Café Nizza, Stockholm
  19. Bastard, Malmö
  20. Krakas Krog, Kräklingbo

Servitörernas Servitör 2018

  1. Ulrika Karlsson, Krakas Krog, Kräklingbo
  2. Carl Frosterud, Frantzén, Stockholm
  3. Hanna Wessman, Gastrologik, Stockholm
  4. Ellinor Lindblom, Västergatan, Malmö
  5. Mathilda Flack, Volt, Stockholm
  6. Emelie Zung-Hee Svensson, Restaurang Agnes, Stockholm
  7. Hugo Hall, Operakällaren, Stockholm
  8. Åsa Almström, Rolfs Kök, Stockholm
  9. Ida Svensson, Julie, Malmö
  10. Ellen Almqvist, Far i Hatten, Malmö
  11. Hatim Zubair, Fäviken Magasinet, Järpen
  12. Mercedes Bachelet, Adam/Albin, Stockholm
  13. Johan Badone, Bhoga, Göteborg
  14. Emma Höök, Talldungens Gårdshotell, Brösarp
  15. John Strand Bergström, Nook, Stockholm
  16. Christian Brangenfeldt, Talldungens Gårdshotell, Brösarp
  17. Sofie Norling, SK Mat & Människor, Göteborg
  18. Stephanie Thern, Bar Agrikultur, Stockholm
  19. Alexander Bäckman, Nook, Stockholm
  20. David Lilja Lundin, Café Nizza, Stockholm

Servitörernas Serviceupplevelse 2018

  1. Frantzén, Stockholm
  2. Krakas Krog, Kräklingbo
  3. Daniel Berlin Krog, Skåne Tranås
  4. Operakällaren, Stockholm
  5. Talldungens Gårdshotell, Brösarp
  6. Fäviken Magasinet, Järpen
  7. Gastrologik, Stockholm
  8. Adam/Albin, Stockholm
  9. Västergatan, Malmö
  10. Bhoga, Göteborg
  11. Restaurang Agnes, Stockholm
  12. Nook, Stockholm
  13. Riket, Malmö
  14. Lyran, Malmö
  15. Rolfs Kök, Stockholm
  16. Restaurang Volt, Stockholm
  17. Café Nizza, Stockholm
  18. Lilla Bjers, Visby
  19. PM & Vänner, Växjö
  20. Sushi Sho, Stockholm

Sommelierernas Sommelier 2018

  1. Ruben Sanz Ramiro, PM & Vänner, Växjö
  2. Fredrik Lindfors, Grand Hôtel, Stockholm
  3. Beatrice Becher, Folii, Stockholm
  4. Sören Polonius, Stockholm
  5. Emelie Zung-Hee Svensson, Restaurang Agnes, Stockholm
  6. Johan Bengtsson, Volt, Stockholm
  7. Robert Andersson, Hornstulls Bodega, Stockholm
  8. Carl Frosterud, Frantzén, Stockholm
  9. Emma Ziemann, Thörnströms kök, Göteborg
  10. Andreas Larsson, Frilans, Stockholm
  11. Hannes Seeman, Operakällaren, Stockholm
  12. David Lilja Lundin, Café Nizza, Stockholm
  13. Ulrika Karlsson, Krakas Krog, Kräklingbo
  14. Lars Trogen, Gaston, Stockholm
  15. Peter Bennysson, 19 glas, Stockholm
  16. Andrea Conssoni, Trattoria la Strega, Göteborg
  17. Oskar Ahlvin, Bar La Lune, Göteborg
  18. Emma Höök, Talldungens Gårdshotell, Brösarp
  19. Mercedes Bachelet, Adam/Albin, Stockholm
  20. Johan Agrell, Babette, Stockholm

Sommelierernas Dryckesupplevelse 2018

  1. PM & Vänner, Växjö
  2. Folii, Stockholm
  3. Frantzén, Stockholm
  4. Restaurang Agnes, Stockholm
  5. Babette, Stockholm
  6. Djuret, Stockholm
  7. Sturehof, Stockholm
  8. Operakällaren, Stockholm
  9. Trattoria La Strega, Göteborg
  10. Talldungens Gårdshotell, Stockholm
  11. Hornstulls Bodega, Stockholm
  12. Thörnströms Kök, Göteborg
  13. Rolfs Kök, Stockholm
  14. Tranan, Stockholm
  15. The Burgundy, Stockholm
  16. Wine Mechanics, Göteborg
  17. Café Nizza, Stockholm
  18. 19 Glas, Stockholm
  19. Kafé de luxe, Växjö
  20. Bhoga, Göteborg

Konditorernas Konditor 2018

  1. Frida Leijon, Leijon Stenugnsbageri & Konditori, Uppsala
  2. Fredrik Borgskog, Upper House Dining, Göteborg
  3. Anders Oskarsson, Nilssons Konditori & Bageri, Oskarshamn
  4. Damien Foschiatti, Fosch Artisan Pâtisserie, Stockholm
  5. Mattias Ljungberg, Tössebageriet och MR Cake, Stockholm
  6. Daniel Roos, K-märkt, Stockholm
  7. Ted Johansson, Dessert & Choklad Stockholm, Stockholm
  8. Per Olsson, Lundbergs Konditori, Stockholm
  9. Dorotea Malmegård, Doma, Stockholm
  10. Daniel Lindeberg, Lindeberg Bageri och Konditori, Stockholm
  11. Patrik Fredriksson, Clarion Hotel Post och Norda Bar & Grill, Göteborg
  12. My Feldt, Feldt’s Bröd & Konfekt, Halmstad
  13. Josefine Baummann, Hotel At Six, Stockholm
  14. Jan Hedh, Hedh Escalante, Chocolatier, Malmö
  15. Maria Grave, Margaretas Bröd & Bakverk
  16. Jessica Sandberg, Lagkapten Konditorlandslaget
  17. Sara Aasum Hultberg, Operakällaren, Stockholm
  18. Frida Bäcke, Frilans, Stockholm
  19. Gustaf Mabrouk, Chef de Partie, Stockholm
  20. Tony Olsson, Thelins Konditori, Stockholm

Konditorernas Konditori 2018

  1. Fosch Artisan Pâtisserie, Stockholm
  2. Tössebageriet, Stockholm
  3. Wienercaféet, Stockholm
  4. Leijon Stenugnsbageri & Konditori, Uppsala
  5. MR Cake, Stockholm
  6. Magnus Johansson Bageri & Konditori, Stockholm
  7. Vetekatten, Stockholm
  8. Artisan Bread, Karlstad
  9. Lundbergs Konditori, Stockholm
  10. RC Chocolat, Sigtuna
  11. Nilssons Konditori & Bageri, Oskarshamn
  12. Bageri Petrus, Stockholm
  13. Feldt’s Bröd & Konfekt, Halmstad
  14. Dessert & Choklad Stockholm, Stockholm
  15. Olof Viktors, Glemmingebro
  16. Bageri Leve, Malmö
  17. Lindeberg Bageri och Konditori, Stockholm
  18. K-märkt, Stockholm
  19. Sylvain Marron Patissier Chocolatier, Göteborg
  20. Stålboms Konditori, Falkenberg