Nyheter Arkiv / Svenska Gastronomipriset – alla vinnare

Svenska Gastronomipriset – alla vinnare

Här är de bästa kockarna, krogarna, servitörerna, sommeliererna och konditorerna i Sverige – enligt restaurangbranschen själv

Under måndagkvällen den 10 oktober gick Svenska Gastronomipriset av stapeln på Operakällaren i Stockholm, inför 300 specialinbjudna gäster från restaurangbranschen. Under ceremonin presenterades ett antal priser där branschen själv fått rösta, där ingen extern jury varit inblandad. Huvudpriset – det nyinstiftade SVENSKA GASTRONOMIPRISET – gick till kocken och krögaren Magnus Nilsson på Fäviken Magasinet i Järpen.

Det här är de fullständiga listorna i samtliga kategorier.

 

KOCKARNAS KOCK 2016

(Med en jury bestående av drygt 100 av de bästa kockarna i Sverige)

  1. Daniel Berlin, Daniel Berlin, Skåne Tranås
  2. Magnus Nilsson, Fäviken Magasinet, Järpen
  3. Sayan Isaksson, Esperanto, Stockholm
  4. Mathias Dahlgren, Mathias Dahlgren Matbaren, Stockholm
  5. Björn Frantzén, Frantzén, Stockholm
  6. Magnus Ek, Oaxen Krog, Stockholm
  7. Jacob Holmström, Gastrologik, Stockholm
  8. Paul Svensson, Fotografiska, Stockholm
  9. Adam Dahlberg, Adam&Albin, Stockholm
  10. Stefan Karlsson, SK Mat&Människor, Göteborg
  11. Daniel Höglander, Aloë, Älvsjö
  12. Stefan Ekengren, Galleriet på Görvälns Slott, Järfälla
  13. Fredrik Jonsson, Volt, Stockholm
  14. Mikael Einarsson, Djuret, Stockholm
  15. Marcus Jernmark, Frantzén, Stockholm
  16. Tommy Myllymäki, Svenska Brasserier, Stockholm
  17. Tom Sjöstedt, Lilla Ego, Stockholm
  18. Karin Fransson, Hotel Borgholm, Borgholm
  19. Martin Berg, Mathias Dahlgren Matbaren, Stockholm
  20. Joakim Almqvist, Punk Royale, Stockholm


KOCKARNAS KROG 2016

(Med en jury bestående av drygt 100 av de bästa kockarna i Sverige)

  1. Fäviken Magasinet, Järpen
  2. Esperanto, Stockholm
  3. Daniel Berlin, Skåne Tranås
  4. Frantzén, Stockholm
  5. Gastrologik, Stockholm
  6. Oaxen Krog, Stockholm
  7. Mathias Dahlgren, Matsalen, Stockholm
  8. Mathias Dahlgren Matbaren, Stockholm
  9. Adam&Albin, Stockholm
  10. Sturehof, Stockholm
  11. Operakällaren, Stockholm
  12. Aloë, Älvsjö
  13. Lilla Ego, Stockholm
  14. Volt, Stockholm
  15. Galleriet på Görvälns slott, Järfälla
  16. Punk Royale, Stockohlm
  17. Vollmers, Malm
  18. Agrikultur, Stockholm
  19. Ekstedt, Stockholm
  20. Bastard, Malmö

 

SERVITÖRERNAS SERVITÖR 2016

(Med en jury bestående av drygt 100 av de bästa servitörerna i Sverige)

1.Carl Frosterud, Operakällaren,Stockholm
2.Karin Hillström, Fäviken, Järpen
3.Johan Bengtsson, Restaurang Volt, Stockholm
4.Christina Wu Persson, Björk och Bambu, Göteborg
5.Avelino Montes, Sjömagasinet , Göteborg
6.Joakim Bergström, Mr.French, Stockholm
7.Lucas Jaktlund, Restaurang Frantzén, Stockholm
8.Mia-Maria Mohlin, Shibumi, Stockholm
9.Johan Agrell, Babette, Stockholm
10.Niklas Löfgren, Ekstedt, Stockholm
11.Märta De la Motte, Grand Hôtel, Stockholm
12.Åsa Almström, Rolfs kök, Stockholm
13.Emma Höök, Talldungen Gårdshotell, Brösarp
14.Joakim Svensson, Lilla Ego, Stockholm
15.Caroline Björkrud, Restaurang AG, Stockholm
16.David Svensson, Djuret, Stockholm
17.Annelie Öster, Restaurang Kometen, Göteborg
18.Bodil Andersson, Långbro Värdshus, Älvsjö
19.Malin Gabrielsson, Strandvägen 1, Stockholm
20.Sara Rönnerman, Bhoga, Göteborg

 

BÄSTA SERVICEUPPLEVELSE 2016

(Med en jury bestående av drygt 100 av de bästa servitörerna i Sverige)

1.Fäviken Magasinet, Järpen
2.Mathias Dahlgren, Matbaren,Stockholm
3.Oaxen,Stockholm
4.Krakas Krog, Gotland
5.Operakällaren,Stockholm
6.Lilla Ego,Stockholm
7.Koka,Stockholm
8.Sturehof,Stockholm
9.Agrikultur,Stockholm
10.Talldungen Gårdshotell, Brösarp
11.Spritmuseum,Stockholm
12.Björk och Bambu, Göteborg
13.Hotell Borgholm, Öland
14.Vollmers, Malmö
15.Sjömagasinet, Göteborg
16.Volt,Stockholm
17.Sk Mat och Människor , Göteborg
18.Babette ,Stockholm
19.Adam och Albin,Stockholm
20.Bord 13, Malmö

 

SOMMELIERERNAS SOMMELIER 2016

(Med en jury bestående av drygt 100 av de bästa sommeliererna i Sverige)

1.Rubén Sanz Ramiro, PM & Vänner, Växjö
2.Sören Polonius, Esperanto, Stockholm
3.Fredrik Lindfors, Grand Hôtel, Stockholm
4.Daniel Crespi, Pubologi
5.Robert Andersson, Hornstulls Bodega, Stockholm
6.Beatrice Becher, Vinbaren Gondolen, Stockholm
7.Totte Steneby, Portal, Stockholm
8.Fredrik Iveskär, Hornstulls Bodega, Stockholm
9.Carl Frosterud, Operakällaren, Stockholm
10.Lars Trogen, Gaston, Stockholm
11.Maximiliam Mellfors, Ekstedt, Stockholm
12.Fredrik Horn, Oaxen, Stockholm
13.Jonas Sandberg, Fäviken, Järpen
14.Arvid Rosengren, Charlie Bird, New York
15.Kim Petersson, Sturehof , Stockholm
16.Andreas Larsson, PM & Vänner, Växjö
17.Anna Rönngren, Restaurang Frantzén, Stockholm
18.David Svensson, Djuret, Stockholm
19.Johan Andersson, Grand Hôtel, Stockholm
20.Frida Hansson, Babette, Stockholm

 

BÄSTA DRYCKESUPPLEVELSE 2016

(Med en jury bestående av drygt 100 av de bästa sommeliererna i Sverige)

1.PM & Vänner, Växjö
2.Djuret, Stockholm
3.Babette, Stockholm
4.Operakällaren, Stockholm
5.Rolfs Kök, Stockholm
6.Grand Hotel, Stockholm
7.Esperanto, Stockholm
8.Volt, Stockholm
9.19 glas, Stockholm
10.Eriks vinbar, Stockholm
11.Sturehof, Stockholm
12.Krakas Krog, Gotland
13.Bodega Hornstull, Stockholm
14.Ekstedt, Stockholm
15.Daniel Berlin, Skåne
16.Gaston, Stockholm
17.Talldungens Gårdshotell, Brösarp
18.Pubologi, Stockholm
19.Omakase Köttslöjd, Stockholm
20.Spritmuseum, Stockholm

 

KONDITORERNAS KONDITOR 2016

(Med en jury bestående av drygt 100 av de bästa konditorerna i Sverige)

1.Mattias Ljungberg, Tössebageriet, Stockholm
2.Ted Johansson, Dessert och Choklad, Stockholm
3.Fredrik Borgskog, Upper House Dining, Göteborg
4.Daniel Roos, Pastry Design, Stockholm
5.Magnus Johansson, Magnus Johansson
6.Per Klein, Lundbergs konditori, Stockholm
7.Anders Oskarsson, Nilssons Konditori & Bageri, Oskarshamn
8.Jan Hedh, Olof Viktors Bageri & Café, Glemmingebro
9.Maria Grave, Margaretas Bröd & Bakverk, Mölndal
10.Martin Isaksson, Chokladfabriken, Stockholm
11.Anicka Larsson, Handgjort Stockholm, Fruängen
12.Daniel Lindeberg, Lindeberg Konditori & Bageri, Orminge
13.My Feldt, Feldts Bröd & Konfekt, Halmstad
14.Tony Olsson, KåKå, Stockholm
15.Frida Leijon, Güntherska Hovkonditori & Schweizeri, Uppsala
16.Patrik Fredriksson, Clarion Hotel Post & Norda Bar & Grill
17.Joel Lindqvist, Pastry by Joel Lindqvist, Malmö
18.Roy Fares, Stockholm
19.Per Bäckström, Wienercafeét, Stockholm
20.Johan Sandelin, Vete-Katten, Stockholm

 

KONDITORERNAS KONDITORI 2016

(Med en jury bestående av drygt 100 av de bästa konditorerna i Sverige)

1.Tössebageriet, Stockholm
2.Vete-Katten, Stockholm
3.Dessert och Choklad Stockholm
4.Lundbergs konditori, Stockholm
5.Nilssons Konditori, Oskarshamn
6.Gunnarssons Specialkonditori, Stockholm
7.Bageri Petrus, Stockholm
8.Wienercaféet, Stockholm
9.Feldts Bröd & Konfekt, Halmstad
10.Güntherska Hovkonditori & Schweizeri, Uppsala
11.Chokladfabriken, Stockholm
12.RC Chocolat, Sigtuna
13.Magnus Johansson Bageri&Konditori, Stockholm
14.Handgjort Stockholm, Fruängen
15.Margaretas Bröd & Bakverk, Mölndal
16.K-märkt Pattiserie & Bageri, Stockholm
17.Lindeberg Konditori & Bageri, Orminge
18.Conditori Nordpolen, Vara
19.Ritz Conditori 6 Bageri, Sölvesborg
20.Olof Viktors Bageri & Café, Glemmingebro

 

Övriga priser:

 

  • Chef of the Chefs (med en jury på 50 av världens bästa kockar

Vinnare: René Redzepi, Noma, Köpenhamn

 

  • Årets Werner 2016

Gunnel Sturh Olsson

Henrik Norström

 

  • Svenska Gastronomipriset 2016:

Magnus Nilsson, Fäviken, Järpen