Nyheter Arkiv / Svenska Gastronomipriset 2021 – här är alla nominerade

Svenska Gastronomipriset 2021 – här är alla nominerade

Bild: Hilda Arnebäck, från prisutdelningen 2019/2020

Svenska Gastronomipriset är en omröstning bland kockar, baristor, sommelierer, servitörer och konditorer. Cirka 100 personer inom varje kategori har röstat på de kollegor i branschen som de anser vara bäst.

Följande är nominerade i Svenska Gastronomipriset 2021:

Kockarnas Kock 2021

Florencia Abella, Ekstedt, Stockholm                                                        

Sofia B Olsson, VrÅ , Göteborg                                                         

Daniel Berlin, Daniel Berlin Krog                                

Adam Dahlberg, Adam & Albin, Stockholm                                              

Mikael Einarsson, Brasserie Astoria, Stockholm  

Magnus Ek, Oaxen Krog, Stockholm                                                          

Stefan Ekengren, Hantverket, Stockholm                                                

Björn Frantzén, Frantzén, Stockholm                       

Jakob Holmström, Gastrologik, Stockholm                                             

Daniel Höglander, Aloë, Stockholm                                                           

Saori Ichihara, Ichi, Stockholm                                    

Marcus Jernmark, Frantzén, Stockholm                  

Jonas Lagerström, Etoile, Stockholm                                                        

Elvira Lindqvist, Restaurang Oxienstierna, Stockholm                     

Tommy Myllymäki, Aira, Stockholm                                                          

Frida Nilsson, ESS Group, Malmö                                                               

Marion Ringborg, Garba, Stockholm                                                         

Paul Svensson, Fotografiska, Stockholm                                                  

Linn Söderström, Garba, Stockholm                                                          

Viktor Westerlind, Aira, Stockholm 

Kockarnas Krog 2021

Adam & Albin, Stockholm                                                

Agrikultur, Stockholm                                                     

Aira, Stockholm                                                                 

Aloë, Stockholm                                                                

Babette, Stockholm                                                         

Bar Agrikultur, Stockholm                                             

Ekstedt, Stockholm                                                          

Etoile, Stockholm                                                              

Fotografiska, Stockholm                                                

Frantzén, Stockholm                      

Främmat, Stockholm                      

Gastrologik, Stockholm                 

Hantverket, Stockholm                                                   

Lilla Ego, Stockholm                                                         

Oaxen Krog, Stockholm                                                  

PM & Vänner, Växjö                                                           

Sturehof, Stockholm                                                        

Sushi Sho, Stockholm                                                      

Talldungen, Brösarp  

Västergatan, Malmö

Sommelierernas Sommelier 2021

Oskar Ahlvin, Bar la Lune, Göteborg                         

Daniel Crespi, Djuret, Stockholm                                                                  

Ellen Franzén, Gastrologik, Stockholm                                                     

Carl Frosterud, Frantzén, Stockholm                                                         

Max Garberg, Babette, Stockholm                                    

Emma Höök, Talldungen, Brösarp                                                              

Sören Polonius, Adam&Albin, Stockholm               

Rubén Sanz Ramiro, PM&Vänner, Växjö       

Emelie Svensson, Agnes, Stockholm                                                         

Niklas Ödman, Ett hem, Stockholm

Sommelierernas Dryckesupplevelse 2021

Agnes, Stockholm                                                             

Babette, Stockholm                                                         

Bar la Lune, Göteborg                                                     

Café Nizza, Stockholm                                                    

Djuret, Stockholm                                                             

Ett Hem, Stockholm                                                         

Frantzén, Stockholm                                                       

Julie, Malmö                                                                       

PM & Vänner, Växjö                                                          

Talldungen, Brösarp 

Servitörernas Servitör 2021

Johan Bengtsson, Brasserie Astoria, Stockholm                                   

Carl Frosterud, Frantzén, Stockholm                                                         

Ulrika Karlsson, Krakas Krog, Kräklingbo                                                                                  

Johan Lindberg, Aira, Stockholm                                                                 

Ellinor Lindblom Mohlin, Spill, Malmö                                                  

Jonatan Nyström, Frantzén, Stockholm                                                                                    

Stephanie Thern, Bar Agrikultur, Stockholm                                         

Joakim Svensson, Främmat, Stockholm                                                                                   

Sarah Lindstrand Mboge, Garba, Stockholm

Emma Ziemann, Wolfgang Vinkafé, Götebor

Servitörernas Serviceupplevelse 2021

Agnes, Stockholm                                                             

Aira, Stockholm                                                                 

Coco Carmen, Stockholm                                              

Frantzén, Stockholm                                                        

Gastrologik, Stockholm                                                  

Hantverket, Stockholm                                                   

Krakas krog, Kräklingbo                                                  

Lyran, Malmö                                                                     

Operakällaren, Stockholm            

Talldungen, Brösarp

Konditorernas Konditor 2021

Kalle Bengtsson, Kampanilen, Göteborg                                                  

Fredrik Borgskog, Göteborg         

Frida Bäcke, Aira, Stockholm                                       

Damien Foschiatti, Fosch Artistan Pâtisserie, Stockholm                 

Josefin Gauffin, Gauffin Boulangerie och Patisserie, 

Borlänge

Annie Hesselstad, Artipelag, Stockholm                  

Per Klein, Lundbergs, Stockholm                                

Frida Leijon, Leijon Stenugnsbageri & Konditori, Uppsala                                                

Tea Malmegård, DoMa, Stockholm   

Sebastian Pettersson, Stockholm  

Konditorernas Konditori 2021       

Artipelag, Stockholm                                                                                       

Bageri Leve, Malmö                                                                                         

Feldt’s Bröd & Konfekt, Halmstad                                                                                               

Fosch Artistan Pâtisserie, Stockholm

Kampanilen, Göteborg                                                                                    

Leijon Stenugnbageri & konditori, Uppsala                                            

Lindeberg Bageri & Konditori, Nacka                                                                                 

Lundbergs konditori, Stockholm                                                                 

Magnus Johansson Bageri och Konditori, Stockholm  

Tössebageriet, Stockholm

Baristornas Barista 2021

Joanna Alm, Drop Coffee, Stockholm                                                                                        

Axel Carlsson, Love Coffee Roasters, Lund

Clara Drake Pihlgren, da Matteo, Göteborg          

Albin Frid, Viktors Kaffe, Göteborg                            

Anthony Nguyen, Alkemisten Kaffebar, Göteborg                              

Alexandros Ntatsos, Löfbergs rosteri, Stockholm

Dan Stenqvist, Solde Kafferosteri, Malmö

Håkan Sävlind, Pascal, Stockholm                              

Budha Sutedja, Budhas Kafferosteri, Lycksele

Fatima Wedberg, Zoégas, Helsingborg

Baristornas Kaffeupplevelse 2021

Budhas Kafferosteri, Lycksele

Costas of Sweden, Umeå

Da Matteo, Göteborg

Drop Coffee, Stockholm                                                                                 

Love Coffee Roasters, Lund

Morgon Coffee Roasters, Göteborg                                                          

Pascal, Stockholm (Norrtullsgatan)

Solde Kaffebar, Malmö                                                                                   

Svedjan Bageri, Stockholm                                                                            

Viktors Kaffe, Göteborg

Vilka vann? LÄS HÄR