Fyra framgångsrika koncept

09-04-30 13:51
Zink Grill, Frantzén/Lindeberg, PM&Vänner, Swedish Taste. De finns alla med på listan över kockarnas favoritkrogar. De har alla hittat ett framgångsrikt koncept – fast på olika sätt.
Zink Grill Peter och Carina Nordin, krögarparet i Stockholm som under många år drivit anrika kulturkrogen Prinsen, drog för ett drygt år sedan igång Zink Grill.
Här är stengolvet hämtat från Madrid och den gigantiska zinkbaren från Frankrike. Allt som har med den här krogpärlan att göra signalerar personlighet! Här kan man nöta in bardisken med morgonkaffe och en croissant eller äta kolgrillat kött med kontinentala sideorders på kvällstid. De kockar som röstat på Zink Grill anger den härligt personliga stämningen och den rena, enkla maten som några av anledningarna.
Frantzén/Lindeberg Minns ni de bloggande kockarna? Tja, krogbygget de bloggade så intensivt om för nästan ett par år sedan tycks ha tagit sig. Under 2009 har Stockholm begåvats med ytterligare en stjärnkrog: Nämligen Frantzén/Lindeberg i Gamla Stan.
Ända från start har utmärkelser och fina skriverier haglat. Ofta beskrivs menyn och hela restaurangupplevelsen som ”innovativ”, ”magisk” och ”oväntad”. Björn Frantzén vill gärna lägga till ”humoristisk”. Men hur då?
– Vi har till exempel något på menyn som heter Tour de France. Flera olika ostar serveras på en Frankrikekarta. Till den får man en iPod där man kan lyssna på Stellan Skarsgård som kommenterar hela smakupplevelsen och alla ostarna, precis som en sportkommentator. Det är väl humor?
Krögarna har redan passat på att vidareutveckla sitt koncept med ett bageri som på kvällstid fungerar som bar – bara tvärs över gatan från krogen.
PM&Vänner Mitt i Småland, närmare bestämt i Växjö, ligger PM&Vänner, den prisade landsortskrogen med storstadsklass. På restaurangens hemsida beskrivs krogen som en lyxbistro.
Man serverar okomplicerade och raka gastronomiska lösningar med lokala råvaror i fokus och jobbar efter mottot ”Det är svårare att plocka bort än att lägga till”.
Krogen grundades 1992 och ett par år senare började ägarna bygga vidare på konceptet.
I dag står man stadigt på flera ben där bland annat cateringverksamhet, kafé och nattklubb kompletterar själva restaurangen. Nödvändigt, i alla fall om man vill utveckla totalkonceptet och överleva i lågkonjunktur, anser Per Bengtsson, en av två krögare.
Annars tror han att PM:s framgång ligger i att man kunnat utvecklas i egen takt och mogna allteftersom.
– En storstadskrog med samma ambitioner hade blivit granskad direkt. Vi har kunnat lura lite i bakvattnet och fått växa i fred.De fortsatta utvecklingsplanerna består i att anlägga ett växthus mitt i stan där krogens kockar kan hämta egenodlade örter och annat garnityr. Utger man sig för att jobba med lokalodlat så gör man!
Swedish Taste De var först ut med matlagningskurser, redan år 2000. Matstudion kompletterades med en vinkällare och ungefär på det viset körde man på tills för ett år sedan. Då öppnades krogen som är tänkt att vara en ungdomlig finkrog med attityd.
Enligt Per Blomqvist, en av två ägare, innebär det att ett besök inte ska vara stelt, bara glatt, gott och roligt och samtidigt erbjuda allt det som finns på en finkrog i form av matkvalitet och god service. Krögarduon tycks ha lyckats, i alla fall om man ska tolka White Guide rätt som under det här året prisat restaurangen som ”Årets Stjärnskott”.
Framgångarna beror, enligt Per Blomqvist, bland annat på att man satsat på att utveckla all personal.
– De som jobbar här gör det för att de trivs och tycker det är roligt. Vi är ingen mellan-
station som så många krogar annars är. Det tror jag märks under ett besök här.
Förutom krog och matstudio kompletteras konceptet med ett kafé och en butik.