/Images/RV/Cache/470/0/1539_091008MaltidVinnareArtikel.jpg

Här är alla vinnarna.Jessica Shanahan är Årets stjärnskott, Ulrika Aleniusson är Årets Kostprofil, Marianne Schröder-Mågård är Årets inspiratör. Foto: Marit Nordkvist

Här är vinnarna!

09-10-08 17:30
En hedersutmärkelse

Årets Kostprofil är en hedersutmärkelse som Restaurangvärlden delar ut i samarbete med Servera.

Priset går till en person som är yrkesverksam inom kostområdet, som har en ledande och/eller utvecklande funktion, arbetar på ett målmedvetet och utåtriktat sätt samt visar tydliga resultat.

Årets stjärnskott är en kostprofil som är ny och ung i branschen medan Årets inspiratör är en kostprofil som generöst delar med sig av sin yrkeserfarenhet.

Ett samarbetsproffs med visioner, en kreativ produktutvecklare och en eldsjäl som kämpar för ekologisk mat mot alla odds. Möt Årets kostprofil, Årets inspiratör och Årets stjärnskott.

ÅRETS KOSTPROFIL:

Det ska vara roligt att gå till jobbet – det är Ulrika Aleniussons devis. Och siktet är inställt på att göra Hjo till Sveriges bästa skolmatskommun.
Genom att satsa på personalen, skapa trevliga och lugna måltidsmiljöer, laga godare mat och erbjuda flera rätter att välja på så är de på god väg.
– Det är restaurangkänslan vi vill åt. Det ska inte vara någon skillnad på bemötandet om det är en 50-årig kroggäst eller en 6-åring i skolan, säger Ulrika Aleniusson, som var först i landet med att få alla sina skolrestauranger certifierade efter Livsmedelsverkets nya och tuffare kriterier.
Vad är då bra skolmat?
– Glad och trevlig personal som ser barnen och serverar god mat med både känsla och stolthet och som alltid gör det där lilla extra. Och så ska det vara rent, snyggt och fräscht, säger hon.
Det bästa med att vara kostchef i Hjo är närheten till allt, så som det kan bli i en liten kommun för den som är noga med att odla sina kontaktnät.
– Jag tror på samarbete som bästa sättet att skapa bra skolmåltider. Att man som kostchef samarbetar med både pedagoger, skolledare, elevhälsan och med politiker är förutsättningen för att göra ett bra jobb, säger Ulrika Aleniusson, som ofta hoppar in i både kök och disk för att veta hur saker och ting fungerar i praktiken.

ÅRETS INSPIRATÖR:

Marianne Schröder-Mågård är 08-tjejen blev kostchef i Kiruna på grund av ett brinnande intresse för friluftsliv, skidåkning och fjällvandringar med tält. Under kostekonomstudierna i Umeå arbetade hon extra som kock på fjällstation och på den vägen är det.
– Det jag gillar mest med det här jobbet är att jag kan påverka barn och ungdomars hälsa genom vad vi väljer att servera i skolrestaurangerna, säger Marianne Schröder-Mågård, som slitit hårt för att få fram den kost- och hälsopolicy som äntligen antagits av den politiska nämnden.
Hennes mission är att få grossister, matproducenter och kommuner att samverka för en ekologiskt hållbar utveckling. Det är en fråga om jordens överlevnad, menar hon, men även ett sätt att ge skolmåltiderna en viktig pedagogisk funktion.
Och drömrätten – den står redan på menyn: Hel färsk lax som ugnssteks och serverar med nykokt potatis, citron och kall creme fraichesås med örtkryddor.
– Det är klart, med mer pengar skulle jag gärna byta ut laxen mot röding!

ÅRETS STJÄRNSKOTT

Jessica Shanahan är en ambitiös och matbloggande Göteborgstjej som gillar fart och fläkt, som har en kostekonomutbildning i bagaget och ett starkt engagemang för äldreomsorgen. Som produktutvecklare på Procordia Food satsar hon på att utveckla samarbetet mellan kund och producent.
– Ett livsmedelsföretag vill tjäna pengar, det är självklart, men det tror jag man gör bäst genom att arbeta med rena, trovärdiga produkter och genom att lyssna på kundernas behov, säger Jessica Shanahan, som lärt sig att samarbete är framgångsfaktorn nummer ett.
Ett direkt resultat av det tänket är den nya produktserie av mat anpassad för äldre i behov av extra mycket energi och näring, som hon varit med att utveckla och som lanserades i våras: Liva Energi.
– Jag är stolt över att ha varit med i den processen, säger Jessica Shanahan, och menar att det är viktigt att man inom varje företag förstår vikten av att arbetet inte är slut bara för att produkten är såld.
Därför är hon själv med och utbildar både matlagare och avdelningspersonal i hur produkterna kan användas. För en tjej som älskar att vara ute i verkligheten och träffa folk kan ett jobb inte vara bättre än så!

 
Tipsa oss!

Har du hört något som fler borde få veta? Tipsa oss på redaktionen. Om du hellre vill ringa klickar du på fliken redaktionen ovan.

Har du bilder eller filmklipp? Mejla dem direkt till redaktionen@restaurangvarlden.se

Du får självklart vara anonym. Restaurangvärlden skyddar alltid sina källor.

Här kan du skriva:

 
 

 

 

 


wexiodisk

Skandinaviens ledande leverantör av diskmaskiner för storkök!

Marknadsledare på diskhantering!

Kompletta system för diskhantering, rengöring och avfallshantering.


 

Köp ny köksutrusning idag!

Idesta är specialisten på rostfri utsrustning till storkök & restauranger.