Sverige vidare till Bocuse d´Or – VM för kockar – i Lyon

10-06-09 08:19
Tommy Myllymäki tog sig vidare till VM i Lyon och hamnade på femte plats i Bocuse d’Or Europe 2010.
– I VM är det guld som gäller, säger Tommy Myllymäki till Restaurangvärlden.
Myllymäki tyckte efter tävlingen att fiskrätten hade gått bäst, och det var också den som fick specialpris för bästa fiskrätt.
– Det känns skönt att veta att man är rätt ute och att man hade rätt känsla, säger han.
Specialpriset för bästa kötträtt gick till England.
Myllymäki var i stort sett nöjd med sin insats i Bocuse d’Or Europe men säger att de nu kommer att träna och rätta till några småsaker som de är mindre nöjda med. Han har hela tiden sett kock-EM som ett kval och det viktigaste var att ta sig vidare till Lyon.
– Jag hade givetvis hoppats på medalj men är nöjd. Jag tycker att vi gjorde en bra insats efter våra förutsättningar, vi har inte haft lika mycket tid till träning som de på pallen. Men man ska inte jämföra sig, säger han.
VM har hela tiden varit det stora målet. Och han är inte rädd för att säga att det nu är guld som gäller.
– Det finns inget annat. Man kan ju inte ge sig in i VM med inställningen att man ska komma trea. Det är skillnad på EM som jag såg som ett kval.
Nu har han ledigt i några dagar – sedan börjar nästa uppladdning. VM i Lyon avgörs den 25 och 26 januari 2011.
– Vi vet ju råvarorna så visst har man redan börjat fundera lite.
– Tommy har gjort en stor insats för svensk gastronomi och nu blir det en mycket spännande och intensiv resa fram till VM, säger Myllymäkis headcoach Paul Svensson.
Favorittippade Rasmus Kofoed från Danmark vann och tvåa kom Gunnar Hvarnes från Norge medan tredje plats gick till Jérôme Jaegle från Frankrike.
Här är länderna som gick vidare till VM!
Danmark, Norge, Frankrike, England, Sverige, Finland, Schweiz, Island, Spanien, Nederländerna, Tyskland och Polen.
De gick inte vidare: Österrike, Belgien, Kroatien, Estland, Ungern, Italien, Malta och Slovakien.