80 miljoner till Matlandet Sverige

10-10-13 14:17
close
loading

Regeringens satsning på Sverige – det nya matlandet fortsätter. Under de kommande fyra åren avsätter alliansen 80 miljoner per år för projektet.
– Jag är säker på att de satsade pengarna kommer att skapa fler jobb i alla delar av Sverige, säger landsbygdsminister Eskil Erlandsson.

Alliansregeringens förhoppning med satsningarna på visonen Sverige – det nya matlandet är att kombinationen av god mat och upplevelser kan skapa fler jobb och öka tillväxten i hela landet. Under en fyraårsperiod förstärks därför arbetet med 80 miljoner kronor årligen, 2011 satsas därmed 120 miljoner kronor på visionen.

För att göra det enklare att starta företag som sysslar med närprodcerad och närodlad mat får Livsmedelsverket i uppdrag att utveckla sin rådgivning så att de kan stötta framförallt små livsmedelsföretagare.

Regeringen gör även en satsning på att förbättra den offentliga maten genom att ge  Livsmedelsverket i uppdrag att förmedla kunskap och ge stöd till kommunerna som har ansvaret för maten i skolor och äldreomsorg.

 

Kommentarer

 

# 01 Det nya matlandet - kejsarens nya kläder

Först kanske man ska läsa HC Anderssons Kejsarens nya kläder för att kunna identifiera företeelsen när den dyker upp. Sedan kan man arbeta hårt för att få filialer till Eldrimner över hela landet verklig praktisk utbildning - rådgivning - lära i mathantverk, hitta krafter utanför de etablerade kanalerna för genomförande och utformning ingen mer kanonmat tack.

2010-10-14, 16:24 | Ingrid Dahlberg

Skriv kommentar

Rubrik:
Namn:
   
 
Tipsa oss!

Har du hört något som fler borde få veta? Tipsa oss på redaktionen. Om du hellre vill ringa klickar du på fliken redaktionen ovan.

Har du bilder eller filmklipp? Mejla dem direkt till redaktionen@restaurangvarlden.se

Du får självklart vara anonym. Restaurangvärlden skyddar alltid sina källor.

Här kan du skriva:

 
 
Logga in på Restaurangvärlden
Inte hunnit bli medlem? Prova.
 

 

 

 

Smarta lyft i ert kök!

Kompletta lösningar för lättare och säkrare lyft. Ergonomiska lyfthjälpmedel/lyftvagnar som räddar ryggar, knän och axlar.

Marknadsledare på diskhantering!

Kompletta system för diskhantering, rengöring och avfallshantering.


 

Köp ny köksutrusning idag!

Idesta är specialisten på rostfri utsrustning till storkök & restauranger.


Söker du nya medarbetare?

Behöver du ny personal och vill annonsera på Restaurangvarlden.se? Mejla annonsansvariga Kristina Zdilar kristina.zdilar@formapg.se