Svinnet sjönk som en sten i nytt pilotprojekt

11-03-07 10:38
En matansvarig på varje vårdavdelning höjer kvaliteten på måltidsupplevelsen och minskar matsvinnet. Det är resultatet av det pilotprojektet som just nu pågår på Karolinska sjukhuset i Stockholm.
Sodexo och Stockholms landsting gör gemensam sak för att förbättra omsorgen runt måltiden på sjukhus.
– Det är ju ingen som skulle komma på tanken att låta en kock ta ett blodprov. Men att överlåta ansvaret för maten på en undersköterska, som ju är utbildad inom vård men inte mat – det går bra, säger Catarina Offe, kostcontroller på Karolinska Huddinge, som är en av dem som initierat det så kallade köksaprojektet.
– Men köksa är egentligen inget bra ord. Det handlar om ytterst kompetenta personer som ska hjälpa till att höja måltidsupplevelsen för patienterna, förklarar Catarina Offe.
Två av dessa matkunniga personer heter Jeanette Jansson och Karin Nilsson, båda nyutbildade kostvetare från Uppsala, som redan varit igång på var sin vårdavdelning i drygt tre månader.
Kollar tillbehören
Förutom att ta upp matbeställningar och tillaga maten (i den numera vita i stället för svarta lådorna) i mikro så lägger de även upp den på porslin om patienten så önskar. Dessutom ansvarar de för egenkontrollen, gör frukost och fixar smarriga mellanmål - ibland kan de även baka fikabröd till kaffet.
– Patienterna tycker att det är skönt att det är en person som har hela ansvaret och som de alltid kan vända sig till, säger Karin Nilsson.
Och Jeanette Jansson instämmer:
– Dels kan vi svara för att varje vårdtagare får rätt typ av kost och möjlighet att välja mellan alla de alternativ som finns. Dels ser vi till att alla tillbehör finns på plats i avdelningsköket, såsom lingonsylt, rödbetor, inlagd gurka och citroner, säger hon.
Projektet ska utvärderas om tre månader, men redan nu har man via enkäter märkt att patienterna tycker att maten smakar bättre. Dessutom har matsvinnet minskat kraftigt.
– Förhoppningen är att alla vårdavdelningar på sikt ska få en matansvarig, säger Catarina Offe.