Oj, sidan du sökte finns tyvärr inte.
Klicka här för att gå till förstasidan eller klicka här för att rapportera felet.
I nya numret av Restaurangvärlden bjuder Anna Johansson på en vild och vågad ogräsmeny. Vi har kollat vad pratglada kockar och offentliga måltidsprofiler tjänar på sina extraknäck som föreläsare och inspiratörer, och dessutom hyllar vi Werner Vögeli. Vi har också spanat in två av de mest populära trenderna på krogen. Läs mer i Restaurangvärlden nummer 4/2012.
Belgiska krögare har rasat över Ikeas låga matpriser. Som protest bussade man hemlösa till varuhuset. Nu försöker Ikea i Belgien mildra stormen – genom att fila om i det finstilta.
Landets länsstyrelser går samman och gör en gemensam kontroll av kameraövervakning på restauranger.
Hur gör man måltiden till en kulturupplevelse för alla sinnen och hur ska det bli mer lokal mat på tallriken?
Kompletta lösningar för lättare och säkrare lyft. Ergonomiska lyfthjälpmedel/lyftvagnar som räddar ryggar, knän och axlar.
Kompletta system för diskhantering, rengöring och avfallshantering.
Idesta är specialisten på rostfri utsrustning till storkök & restauranger.
Behöver du ny personal och vill annonsera på Restaurangvarlden.se? Mejla annonsansvariga Kristina Zdilar kristina.zdilar@formapg.se
Restaurangvarlden ägs av Forma Magazines AB. Forma Publishing Group AB har beslutat att förändra koncernens organisation så att tidskriftsrörelsen från april 2010 drivs genom det helägda dotterbolaget Forma Magazines AB. Forma Publishing Group är ett av Sveriges största förlag och dotterbolaget Forma Magazines AB har idag verksamhet i Sverige, Finland och Estland. Fler webbplatser från Forma Magazines: icakuriren.se, leva.nu, halsa.se, kattis.se, market.se, icanyheter.se, och restaurangvarlden.se.